Stílusosan II.
Öltözködési tanácsok testalkatnak megfelelően
5 fő alaktípus
Alma alak – a hasi tájékon szélesebb, mint a test többi részén
A körte alak – a csípő szélesebb a mellbőségnél
Homokóra alak – arányos testalkat, a csípő és mellszélesség körülbelül azonos
Téglalap alak – fiús alkat, a derék nem hangsúlyos, a csípő és mell közti rész majdnem egyenes, a H betűre hasonlít
Fordított háromszög alak – a mellbőség jelentősen nagyobb a csípőszélességnél
KÖRTE ALKAT
Ez a leggyakoribb női típus, melynek jellemzői a keskeny vállak és hát, széles csípő, hangsúlyos popsi, comb, vastagabb láb. Az alsó test jóval feltűnőbb, mint a felső, ezért ennél az alkatnál ennek az aránytalanságnak az ellensúlyozására, vagyis a vállak szélesítésére, és a csípő, lábak optikai nyújtására van szükség.
Ami jól áll:
- A-vonalú szoknyák, melyek keskenyítik a csípőt
- Bővülő szárú, a combot optikailag nyújtó és összhatásukban a megjelenést vékonyító, egyenes szabású nadrágok
- Élénk színek a felsőtesten, sötétebb tónusú, egyszerű szabású nadrágokkal párosítva alul
- Mell alatt húzott, a csípőre nem feszülő ruhák
- Enyhén hegyes orrú körömcipő
Amit kerülni kell:
- Túl szűk szoknyák és nadrágok, melyek optikailag még vastagabbnak tüntetik fel a csípőt és a combot
- Nagy, hangsúlyos zsebekkel díszített alsók, fodros szoknyák
- Vastag, nagy mintás anyagok
- Bokacsizma
- Maxi pulóver
Az alma alkatúak mellben és vállban erősek, jellemzőjük a csípőnél szélesebb váll és derék, a kevésbé hangsúlyos derékvonal, lapos popsi és formás lábak. Nekik olyan ruhákat érdemes választaniuk, melyekkel hangsúlyozni tudják a mellet, a dekoltázst és a szép lábakat.
Ami jól áll:
TÉGLALAP ALKAT
Ami jól áll:
- Függőleges mintájú, V-nyakú vagy hosszított fazonú, egyszínű, testhez simuló, dekoltált pántos felső
- Karcsúsított öves ruhák és kabátok, melyek hangsúlyozzák a derékvonalat
- Rövidebb szoknyák, melyek látni engedik a szép, formás lábakat
- Mell alatt húzott ruhák, amelyek elrejtik a problémás hasi részt
- Lágy selyem vagy sifon szoknya, merész színekben és mintákban
Amit kerülni kell:
- Túl bő vagy fodros, buggyos ujjú felsők
- Nagy mintájú felsők
- Feszülős pólók
- Túl szoros nadrágok, melyek még kisebbé teszik a csípőt és hangsúlyosabbá a felső testrészt
- Pufi kabát
HOMOKÓRA ALKAT
Ez a legarányosabb alak, hiszen a váll és a csípő közel azonos szélességű, miközben a derékrész karcsú. A homokóra típusú nőket tartják a legnőiesebbnek formás melleik és vékony, hangsúlyos derekuk miatt. Mivel tökéletesek az arányaik, ezért náluk leginkább a nőies vonalak kiemelése a cél.
Ami jól áll:- Derékban karcsúsított blézerek, testre simuló ruhák, melyek hangsúlyozzák a derekat
- Szűk, V-nyakú vagy vállakat szabadon hagyó felsők
- Egyszerű szabású, derékban karcsúsított kabátok és dzsekik, melyek lehetnek rövidek és hosszúak is
- Ceruzaszoknyák, A-vonalú vagy teljesen hosszú szoknyák
- Kissé bővülő nadrágok
A sportos, vékony, hosszú lábú lányok tartoznak ehhez az alkathoz, kicsit fiús, mivel a váll, a csípő és a derék közel azonos szélességű.Ez a testforma hasonlít az atléták testalkatára.
Ami jól áll:
Amit kerülni kell:
Ami jól áll:
- Széles, vastag övek, melyekkel keskenyíthető a derék
- Magas derekú, fodros vagy rakott szoknya, mely hangsúlyozza a csípőt
- V-nyakkivágások, vékony-pántos felsők
- Derékban megkötős nőies ruhák
- Ceruza szoknya
- Feszes nadrágok hátsó zsebekkel, díszítésekkel
- Magassarkú cipők, szexi pántos szandálok
Amit kerülni kell:
- Függőleges mintájú ruhadarabok, melyek még vékonyabbá tesznek
- Laza ruhák, amelyek mindent elrejtenek
- Csípőnadrág
- Egyenes, derékrész nélküli ruhák, lefelé bővülő felsők
- Magasított derekú nadrágok és szoknyák
- Egyenes, fiús farmerek
FORDÍTOTT HÁROMSZÖG ALKAT
A típus jellemzője, hogy a váll szélesebb a csípőnél, a sportos testalkatuk miatt a derék kevésbé hangsúlyos. A feladat a váll hangsúlyának csökkentése és a váll-csípő arány kiegyensúlyozása, valamint a derék kiemelése.
Ami jól áll:- Fodros, rakott vagy A-vonalú, lefelé szélesedő szoknyák
- Bootcut szabású farmer
- Hangsúlyos övek, derékban szűk fazonok
- Ejtett vállú vagy vastag vállpántos felsők
- V-nyakú felsők, melyek keskenyítik vállakat
- Overálok övvel
Amit kerülni kell:
- Csónaknyak, nagy dekoltázsú ruhadarabok
- Spagettipántos felsők
- Hatalmas gallérok, puffos ujjú felsők
- Vízszintes csíkozású pólók
- Feszülős nadrágok, skinny farmer, ceruzaszoknya
Ha az átlagosnál nagyobb a melle, ne akarja még inkább arra terelni a figyelmet, kerülje a túlságosan merev anyagú felsőket, amik még inkább erősíthetik a felsőtestet. Válasszon helyettük lenge muszlin vagy selyem blúzokat, szatén felsőket, lágy esésű pulóvereket. Az átlapolós ruhák nagyon előnyösen állnak, érdemes ezt a fazont az egyrészes ruhák mellett a kardigánok, felsők esetén is keresni. Gyönyörű bennük a dekoltázs, a megkötős kialakítás pedig szépen hangsúlyozza a derekat is.
Akár egyszerű pólóról, akár elegáns felsőről, vagy ruháról van szó, érdemes előnyben részesíteni a V-nyakkivágásúakat. Ezek optikailag hosszítják a nyakat, nyújtják a felsőtestet.
A garbók, zártabb felsők könnyen nagyíthatják a felsőtestet. Ilyenkor érdemes megtörni a látványt egy hosszú, kontrasztos, ám semmiképp sem robosztus nyaklánccal. Az is jó megoldás, ha blézerrel kombináljuk a szettet.
Érdemes arra is figyelni, hogy milyen nadrágot visel. Az extra szűk fazonok helyett ajánlott könnyed anyagú, egyenes, vagy akár trapéz szárú nadrágot viselni, így az összkép harmonikusabb lesz, nem tolódnak el az arányok a felsőrész irányába.
Akár szoknyát, akár nadrágot viselünk (vagy egyrészes ruhát veszünk fel), ha körte vagy homokóra alkatúak vagyunk, derekunkat érdemes széles övvel hangsúlyozni, karcsúságát kiemelni. Roppant szexi és nőies lesz az összkép.
Alma alkat esetén a V-nyakkivágás továbbra is kiváló opció, ám a derékvonalat toljuk picit feljebb, és válasszunk olyan ruhákat, melyek lágyan leomlanak. A nadrág derékvonala is szerencsésebb, ha magasan van, így optikailag nem „vágja ketté" az alakot, és adja ki még inkább a has kerekségét. A lágy esésű anyag, enyhe ráncolások sokat segítenek, és szuper trükk az is, ha egy hosszabb kardigánnal, hosszított blézerrel rétegezzük öltözékünket.
A divat folyton változik, napjainkban bármilyen típusú nadrághoz és szinte bármilyen szoknyához és ruhához felvehetjük a sportcipőt.
A sportcipők a kényelem és a komfort szinonimái! Tökéletesen illeszkednek, könnyűek és kényelmesek. Nem csoda, hogy még az elegáns alkalmak során sem akarunk megválni tőlük!
A kortárs divat teljes szabadságot ad az arculat kialakításában, és olyan stílusok létrehozásában, amelyekhez a sportcipők egyszerűen passzolnak. Kombinálhatjuk szoknyával, ruhával, öltönnyel, viselhetjük elegáns nadrággal vagy egy rövid fekete ruhával.
A sportcipők hétköznapi és elegáns stilizációkkal való kombinálásának trendje néhány szezonnal ezelőtt jelent meg, és még mindig nagyon népszerű! Szinte biztos, hogy ez az egyike azoknak a trendeknek, amelyek időtlennek számítanak majd, és egyszerűen nem fognak eltűnni, mert a merev mokaszin vagy magassarkú helyett a kényelmes sportcipőt vesszük fel munkába vagy randira.
A stílusalkotás szemléletének változása a divathoz való hozzáállás változásából is adódik. A modern emberek egyre inkább keresik az egyensúlyt aközött, ami szép, és ami egészséges, és a lehető legmagasabb kényelmet nyújtja. A divatirányzatokkal összefüggésben szó esik az etikáról, az ökológiáról és a szabadságról is. Az olyan termékek minőségére és tartósságára koncentrálunk, amelyeket legalább néhány szezonon keresztül elégedetten viselhetünk.
Csökkentsük minimálisra a sportkiegészítők számát-ezáltal elegánsak leszünk.
Ha a legelegánsabb stílust szeretnénk elérni, ügyeljünk arra, hogy a cipő legyen az egyetlen sportos a szettünkben. A többi elemnek, formálisnak és megfelelőnek kell lennie például egy üzleti találkozóra vagy tudományos konferenciára.
Évszakok szerinti öltözetek
Tavasz
Válasszunk élénk színeket és mintákat, amik felvidítják a hangulatunkat. A tavaszi időjárás még változékony, ezért ne feledkezzünk el a réteges öltözködésről sem.
Egy farmerdzseki vagy egy bőrdzseki tökéletes választás lehet a hűvösebb napokra, ezeket felvehetjük egy színes ruhára, vagy egy póló-nadrág együttesre is. A cipőnk legyen kényelmes és praktikus, például egy sportcipő vagy egy balerina cipő.
Nyár
A nyári ruhatárunk összeállításakor a könnyű és légies, természetes anyagú, ruhadarabokat részesítsük előnyben, ezek jól szellőznek, és nem izzadunk bennük.
A fehér, a pasztell és a tengerész kék színek mindig divatosak és jól mutatnak a barna bőrön. A lenge ruhák, a rövidnadrágok és a topok egyaránt remek választást jelentenek a meleg nyári napokra. A nyári hónapokban egy kényelmes és csinos szandállal, vagy egy elegáns magassarkúval nem hibázhatunk.
Ősz
Az ősz az átmenet évszaka, beköszönt a hűvösebb, nyirkos idő. Részesítsük előnyben a földszíneket és a meleg árnyalatokat, mint a barna, a bordó vagy a sötétzöld.
Az ingek, a pulóverek és a kardigánok egyaránt hasznos darabok lehetnek az őszi ruhatárunkban, ezek jól kombinálhatók egy farmerrel vagy egy szoknyával is. A hűvös, szeles, esős időben jó szolgálatot tehet egy parka vagy egy elegáns kabát is.
A cipőnk kiválasztása során, vegyük figyelembe a hidegebb, csapadékosabb időjárást, egy csinos bakancs vagy csizma nélkülözhetetlen ilyenkor.
Tél
A tél az év leghidegebb évszaka és egyben az ünnepek szezonja is, pl. a karácsony, a szilveszter és a farsang. A téli ruhatárunk összeállításakor érdemes olyan ruhadarabokban is gondolkodni, amelyek egyrészt melegen tartanak, másrészt pedig az ünnepi alkalmakra is alkalmasak.
Az olyan klasszikus téli színek, mint a fekete, a szürke és a piros például sohasem mennek ki a divatból. A klasszikus fekete ruha a legkönnyebben variálható kiegészítők segítségével. A ruhák anyaga legyen vastag és puha, válasszunk szintetikus anyagokat vagy gyapjút, amik jól tartják a meleget és nem áznak át. Egy meleg és elegáns kabát szintén nem hiányozhat a ruhatárunkból, de nagyon fontos a réteges öltözködés.
Leggyakrabban viselt ruhadarabok ilyenkor a kötött pulóverek, a farmernadrágok, a kötött ruhák, a hatalmas sálak és a garbók. Az egységes téli öltözék titka a színritmus, legyen az sötét, pasztell vagy élénk tónusokra alapozott, de a kiegészítők közötti harmonikus összhang is nagyon sokat számít.
A lábbelink kiválasztásakor részesítsük előnyben a meleg és csúszásmentes darabokat, egy téli csizmával vagy egy bélelt bakanccsal biztosan nem nyúlunk mellé.
A ruhák elhelyezése
A legfontosabb az átláthatóság
A jól használható ruhásszekrény rendező elve legyen az átláthatóság. Érdemes egy helyen tárolni mindent. Sokszor a ruháink különféle helyiségekben, más és más szekrényekben vannak felhalmozva. Érdemes átpakolni a gyerekek ruháit, a férj ruháit egy-egy másik szekrénybe, és a sajátunkat is egy helyre, de legalább is egy helyiségben legyenek. Minden ruha legyen látható módon elhelyezve! A szekrény polcain egymás mögött bezsúfolt pulcsik vagy topok nehezen kezelhetőek, és lehet, hogy egy-egy darabról el is felejtkezünk, mivel nagyon ritkán vesszük csak elő a hátsó sorból.
A ruhák tárolása
Lehetőség szerint minél több darabot tartsunk vállfán, így nem kell vasalni, és átláthatóbb lesz minden. A nadrágokat az aljuknál fogva csíptessük fel nadrág csiptető vállfára. A kardigánokat és pulcsikat legjobb összehajtva tárolni, mert félő, hogy a vállfán megnyúlnának. A pólókat kerek végű vállfán tároljuk, hogy ne púposodjanak ki vállban a vállfától. A szoknyákat szoknya akasztón tarthatjuk, vagy csiptetős vállfán. A sálakat sáltartón rendezzük el. Az ékszerek tárolását se dobozba zárva, hanem a könnyű hozzáférést biztosító akasztókon oldhatjuk meg.
Próbáljuk meg szellősen tárolni a ruhákat, mert így nem fognak összegyűrődni a zsúfolódástól, és nem füllednek be. Ha van sok hely, akkor minden darabot egymás mellé tehetünk. Ha kevés hely van, de magas a ruhásszekrény, akkor a függőleges elrendezéssel rengeteg helyet meg tudunk spórolni.
Előnyös darabok
Természetesen csak olyan darabokat tartsunk meg, amelyek előnyösek színben, fazonban, és stílusban. Ha kiszelektáljuk az alkalmatlan ruhákat, máris legalább fele annyi ruhadarabunk lesz, így sokkal szellősebbé válhat a szekrényünk.
Évszak szerinti szelekció
Tároljuk a nyári és téli ruhákat külön. Ha nincsen elég hely ahhoz, hogy minden elöl legyen állandóan, akkor az éppen nem használtakat pakoljuk bőröndbe, vagy tároló zsákokba, illetve tartsuk elöl az aktuálisakat, a többit pedig a hátsó részben.
Stílus szerinti szelekció
Az azonos stílusba tatozó ruhákat tartsuk egy helyen, így könnyebb megtalálni reggel az összetartozó darabokat. A nyakláncokat és sálakat hozzá is párosíthatjuk a ruhákhoz, ha csak egyet egyhez viselünk általában, és a vállfájukra akasztjuk, így ezek kiválasztása is automatikussá válik.
Ruhafajták szerinti elrendezés
Érdemes minden ruhafajtát csoportosítva tárolni a szekrényben: szoknyákat, felsőket, blézereket, nadrágokat, kardigánokat, pulcsikat külön-külön.
Szettek
Ha úgy érezzük, hogy nem tudjuk reggel hirtelen kiválogatni az összeillő darabokat, akkor érdemes egyszer összeválogatni a párosítható darabokat, és 1 vállfán tárolni, vagy összerakni egy helyre a nadrágot, felsőt, a hozzá való kiegészítőkkel. Így a felvételkor nem kell újra meg újra kitalálni a szettet.
Színek szerinti elrendezés
A ruhákat a legjobb a színek szerint is összerakni, így rögtön látható milyen színeink vannak. Reggel könnyebben átláthatjuk a szekrény tartalmát, ha az azonos színek egymás mellett vannak. Így a színek párosítása is könnyebb lesz.
A gardrób kiszelektálása
Amikor átnézzük a ruháinkat, akkor azokat érdemes kiszelektálni, amelyek már elnyűttek, amelyek valamilyen szempontból nem nekünk valók (szín, életkor, fazon miatt). Szabaduljunk meg a nem méltó és a nemszeretem daraboktól is, így helyet is tudunk felszabadítani.
Írta: Korpás Szilvia