Blog

 

 

115 éve lett a település neve Tiszaszederkény. Tiszaújvárosi évfordulók

A szülőföld mindhalálig meghatározó életünkben, ide kötnek a régi, gyermekkori emlékek, családi történetek. A kötődést erősíti, ha megismerjük a régen itt élt emberek mindennapjait, a település múltjának fontos eseményeit. Minden évforduló, kötődjön az kisebb vagy nagyobb közösséghez, eseményhez, megkülönböztetett figyelmet érdemel. 

Településünk múltjának megismeréséért Tiszaújvárosi évfordulók címmel indított sorozatunk következő darabját olvashatják. A további cikkekben felidézzük azokat a helytörténetileg fontos eseményeket, amelyek évfordulója az idei évre esik. 

Szederkény nevének az eredete a homályba vész. Először 1268-ban említik a települést "Villa Scederkyn" néven. Az elmúlt századok során többféle alakban jelent meg a forrásokban a település neve. A XIX. végén Szederkény néven említik a községet a Helységnévtárban. 

Azonban az 1800-as években 3 Szederkény nevű település létezett Magyarország területén, erről Fényes Elek 1851-ben kiadott Magyarország geográphiai szótára, melyben minden város, falu és puszta, betűrendben körülményesen leíratik című munkájában így írt: 


"Szederkény, puszta Heves megyében. Istenmezején felül, lakosa 197 fő. – Szederkény, magyar falu, Borsod vármegyében, közel a Tiszához, a Sajó beleszakadásánál. Miskolctól egy egész 14/16-od állomásra, lakosa 1141 fő. – Szederkény, német falu, Baranya vármegyében 525 kath. lélek fiókegyházzal, bortermeléssel."

1873-ban jelent meg a Statisztikai Hivatal kiadásában az első magyarországi helységnévtár, amely a település névadás és -használat tekintetében elég kaotikus állapotot mutatott: egyes helységeknek sok neve volt, több helységnek pedig ugyanaz volt a neve. Az azonos településnevek a XIX. sz. végén gondokat okoztak a vasúti és a postai forgalomban. Ez tette szükségessé a nevek egységessé és a névadás hivatalossá tételét.

A helyzetet az 1898. évi IV. törvény rendezte, amelyben elrendelték, hogy egy településnek egy hivatalos neve lehet és kötelezővé tették az egy település – egy név elvet. A hivatalos névmegállapítás és a nevek helyesírásának egységesítése a belügyminiszter és az Országos Községi Törzskönyvbizottság (OKTB) feladata lett. A bizottság folyamatosan egyeztetett a települések vezetőivel, közéleti személyiségeivel, majd a hivatalos névjavaslatot a belügyminiszter elé terjesztették jóváhagyásra. A helynévrendezés 1898 és 1912 zajlott. A törzskönyvezés végére az OKTB megszüntette a homonímiát a helységnevek körében.

A borsodi Szederkény esetében mivel a falu közel feküdt a Tisza folyóhoz, a "folyónévvel való egyesítés" módszerét alkalmazva a község nevét Tiszaszederkényre módosították. A település 1905. január 1-től hivatalosan ezt a nevet viselte.

Kitka Zsuzsa
helyismereti könyvtáros


Ilyenek voltunk... Várostörténeti barangoló
A Tiszai Vegyi Kombinát helykijelölése. Tiszaújvár...

Tiszaújváros - Érezd magad otthon logó

Helytörténeti Gyűjtemény
Cím: 3580 Tiszaújváros, Széchenyi út 27.
Telefon: 49/548-445 ; 49/548-446
 

(C) 2023 | TISZAÚJVÁROSI MŰVELŐDÉSI KÖZPONT ÉS KÖNYVTÁR | Készítette: TPMH