JEDLIK ÁNYOS (1800 – 1895) elektromotor, dinamó
JENDRASSIK GYÖRGY (1898 – 1954) dízelmotor, gázturbina
KÁRMÁN TÓDOR (1881 –1963) a hangsebesség feletti repülés atyja
NEUMANN JÁNOS (1903-1957) kvatummechanika matematika, játékelmélet, folytonos geometrai elmélet, számítógép logikai tervezés
báró NOPCSA FERENC (1877 – 1933) az első magyarországi dinoszaurusz lelet tudományos leírója
PUSKÁS TIVADAR (1844 – 1893) telefonközpont, telefonhírmondó
Létrehozta a telefonhírmondót – sok tekintetben a rádió előfutárát –, amely 1893. február 15-én e szavakkal kezdte meg adását Budapesten: „Üdvözöljük Budapest lakosságát. Üdvözöljük olyan szokatlan módon, amely páratlan a világon. Üdvözöljük az első várost, amelyből a telefonhírmondó az egész világon győzedelmes útjára indul." A közhiedelemmel ellentétben nem Puskás a telefonközpont feltalálója. Az ötlet tőle származik ugyan, de az első gyakorlatban is használható telefonközpontot 1878-ban George W. Coy alkotta meg.
A telefonhírmondóval alkotott igazán újat, amelyet jogosan neveznek a rádió ősének, mivel egy központból tetszőleges számú hallgatót láttak el hírekkel és műsorokkal, neve e találmánya révén vált Európa-szerte ismertté. A telefonhírmondó a telefonhálózaton keresztül rendszeresen híreket és műsorokat közvetített. 1893-ban 20 évvel a fülhallgatós rádió feltalálása előtt Budapesten az emberek híreket, zenét hallgathattak a telefonhírmondón. Élvezhették a Bánk bán-t, amit egyenesen közvetítették az Operaházból!
ifj. RUBIK ERNŐ (1944 – ) több logikai játék alkotója, a leghíresebb a Rubik kocka vagy Bűvös kocka
SELYE JÁNOS (1907 – 1982) stressz fogalma, stresszhatás
SZENT-GYÖRGYI ALBERT (1893 – 1986) aszkorbinsav vagyis C-vitamin
1937-ben élettani-orvosi Nobel-díjat kap a C-vitaminnal kapcsolatos kutatásaiért, és a C-vitamin izolálásáért, amely azóta is minden nap segít megőrizni egészségünket. Ezzel az eredménnyel ő az egyetlen olyan magyar tudós, aki szülőhazájában érdemelte ki a díjat. Ezen kívül az izomban felfedezett egy fehérjét, és kimutatta, hogy ez a fehérje felelős az izom összehúzódásáért, továbbá, hogy az összehúzódáshoz szükséges energia közvetlen forrását is felismerte – egyes vélemények szerint ezért is járt volna neki egy Nobel-díj.Szent-Györgyi Albert orvostudományi NOBEL DÍJAT kapott 1937-ben a biológiai égésfolyamatok terén tett felfedezéseiért, különösen a C-vitamin, valamint a fumársavkatalízis vonatkozásában. Szent-Györgyi Albert fedezte fel, hogy a magyar paprikában sok a C-vitamin. A C-vitaminnak fontos egészségmegőrző szerepe van a szívbetegség, a rák bizonyos fajtái, allergiás tünetek, megfázás és influenza megelőzésében, az immunrendszer megerősítésében, stb. Szent-Györgyi 1947-től haláláig az Egyesült Államokban élt és dolgozott. Az izomkutatás és sejtszabályozás problémáival foglalkozott és a rákkutatásban erősen kivette részét.
SZILÁRD LEÓ (született Spitz Leó) (1898 – 1964) Ő volt az első fizikus, aki felismerte, hogy a nukleáris láncreakció (és ezzel az atombomba) létrehozható
Anyagi helyzetét azzal stabilizálta, hogy 1925 és 1933 között több mint harminc szabadalmat nyújtott be; közülük nyolcat Albert Einsteinnel közösen. 1929-ben szabadalmaztatta a részecskegyorsítót, 1931-ben az elektronmikroszkópot, majd 1931. március 2-án Einsteinnel közösen egy új típusú hűtőszekrényt. Egyik nap ugyanis szörnyű tragédiáról olvastak az újságban: egy család megfulladt, mert éjszaka mérges gáz (kén-dioxid) szabadult ki a jégszekrényük hibás szelepéből, amely beszivárogott a hálószobába. A tudósok ekkor kijelentették: találni kell valami olyan megoldást a szivattyúzásra, amely nem okozhat balesetet. Ennek kapcsán alkották meg az elektromágneses szivattyút. Ebben az volt újszerű, hogy nem tartalmazott könnyen meghibásodó forgóalkatrészt vagy dugattyút, hanem a folyékony fém elektromágneses továbbításával történt a hűtés. Remélték, hogy a felfedezés érdekelni fogja az AEG-t, s habár zajszintje miatt sosem lett belőle termék, az elvet hatékonyan használták 1942-ben az Amerikai Egyesült Államokban az atomreaktor fejlesztésénél, és ma is ezen az elven hűtik a tenyésztőreaktorokat.
TELLER EDE (angolosan: Edward Teller) (1908 – 2003) a hidrogénbomba kutatásokban való aktív részvétel, a "hidrogénbomba atyja"
A chicagói reaktor (1942) sikeres decemberi beindítása után meghívták a Manhattan tervbe. 1945-ben tagja, 1947-től elnöke a Reaktorbiztonsági Bizottságnak. Felismerte az urán-grafit-víz típusú reaktorok veszélyforrását (pozitív üregtényező), és sikerült leállíttatnia az USA-ban az olyan grafitos reaktorok működtetését, mint amilyen például később a csernobili erőmű lett. (Csernobilban többek között a pozitív üregtényező vezetett a katasztrófához.) Részt vett az inherensen biztonságos (bolondbiztos) TRIGA reaktorok kifejlesztésében.
TELKES MÁRIA (1900 – 1995) a napenergia hasznosítása, napenergiával fűtött ház, víz sótalanítása napenergiával
Clevelandban dr. George W. Cryle profeszszor biofizikai laboratóriumában kimutatta, hogy a kipreparált agy felszíne infravörös sugárzást bocsát ki. Ennek mérésére rendkívül érzékeny detektort és infravörös fényképezőgépet dolgozott ki. 1939-től a massachussetsi Technológiai Intézet tanáraként a napenergia hasznosításával foglalkozott. Tervei alapján, 1948-ban, építették fel az első napenergiával fűtött házat. További napházak építésével felhívta a figyelmet a napenergia kutatására. 1950-től ő vezette az intézet kutatásait. A trópuson használták egyik fontos szabadalmát, a sós vizek sótalanítását napenergia segítségével. A Telkes Mária által szerkesztett hőtárolók hosszabb ideig képesek a hőenergiát tárolni. Tudományos felfedezései közé tartozik a hideg tárolása is, amelynél a hőtárolás szabályait alkalmazta. 90 éves korában jegyzett szabadalma is a hideg tárolás új lehetőségéről szólt. Több mint húsz szabadalma van és több, mint száz cikket írt. Tizenkét külföldi kitüntetést kapott.
TIHANYI KÁLMÁN (1897 –1947) ikonoszkóp, robot repülőgép (torpedó)
Tihanyi először 1926-ban, majd 1928-ban szabadalmaztatta a távolbalátásnál (televízió) használt ikonoszkópot. Ez a korszerű képcső előfutára. Az ikonoszkóp egy nagyteljesítményű töltéstároló képfelvevőcső (elektróda). 1929-ben, francia és angol szabadalmában a képfelvevőcsőnél a toldalék csövet alkalmazta. Ez tette lehetővé a képoldalon való letapogatást, ami a korszerű ikonoszkóp alapkövetelménye. Hosszú ideig nem ismerték el Tihanyi találmányának elsőbbségét, annak ellenére, hogy az Amerikai Szabadalmi Hivatal Tihanyi elsőbbségére hivatkozva elutasította Zworykin 1930-ban és 1931-ben bejelentett találmányát. Tihanyi két amerikai szabadalmat kapott 1928-ban. Ma már kezdik elismerni, hogy ez a nagyjelentőségű találmány a magyar feltalálótól származik. 1929-től televízió irányítású légvédelmen dolgozott. Elkészítette a pilóta nélküli – robot repülőgép – prototípusát az angol Légügyi Minisztérium és az olasz haditengerészet részére.
Mi magyarok méltán büszkék lehetünk feltalálóinkra, ezért ne csak ezen az egy napon emlékezzünk meg róluk, hanem akkor is jussanak eszünkbe, amikor a mindennapi használat során segítségünkre vannak találmányaik.