By HBVK - 2021. december 08. Szerda
Kategória: Városi Könyvtár Blog

Bemutatkozás - Illemtan, illemszabályok

A bemutatkozás nagyon fontos eleme a kommunikációnak, szükséges, hogy az alapszabályaival tisztában legyünk. Nem maradhatunk ismeretlenek egy társaságban.  

Bemutatkozás-bemutatás

Bemutatás során egy harmadik fél mutat be két embert egymásnak. Ő mindkét felet kell, hogy ismerje. Ez esetben a bemutató személyén nagyon sok múlik, a szabályok betartásának jelentősebb része rá hárul. Amennyiben ez a feladatunk, figyeljünk az alábbiakra!

A bemutatkozás és a bemutatás szabályai azonos alapokon állnak. Mindig az alárendelt (férfi, alacsonyabb rangú, fiatalabb) fél mutatkozik be a fölérendelt (nő, magasabb rangú, idősebb) félnek, és mindig az alárendelt felet mutatjuk be a fölérendelt félnek.

Tehát a férfit a nőnek, azonos neműeknél a fiatalabbat az idősebbnek, munkahelyen a beosztottat a magasabb rangúnak. A bemutató személy mindig közölje a bemutatott rangját is, amikor az köszön és várja, hogy a fölérendelt nyújtsa a kezét.

Hivatalos események alkalmával az udvariasság terén az adott körben betöltött társadalmi pozíciók irányadók, háttérbe szorítva a női nem elsőbbségét. Fontos azonban, hogy a jelentős korkülönbség elmossa a kisebb rangkülönbséget.

Néhány kortól, nemtől és rangtól független szabály:

A bemutatás elutasítása súlyos sértés! Bármilyen idegesek, türelmetlenek, sietősek vagyunk, ne térjünk ki előle.

Akinek korábban már bemutattak, a későbbiekben minden alkalommal üdvözölnünk kell, és viszont is!

A bemutatott személy nem kezdeményezheti a kézfogást, ezt a másik félnek kell először megtennie!

Bemutatkozás során magunkat mutatjuk be, ilyenkor harmadik személy nem vesz részt a dologban, még ha jelen is van. Ez sem kevésbé fontos, mint a bemutatás, ugyanis ez estben is lényeges az első benyomás, amely hatással van a kapcsolat további alakulására, meghatározhatja annak mélységét, tartósságát.

A bemutatkozás minden esetben állva történik. Kivételt képez természetesen, ha valamelyik fél mozgássérült, vagy beteg.

Mindenképpen illik bemutatkozni olyan környezetben, ahol a további kapcsolattartás garantált. 

Nem szükséges azonban minden esetben bemutatkoznunk. Ne mutatkozzunk be elfogadható indok nélkül, például ha valakivel csak futólag váltunk egy-két szót, és minden bizonnyal többé nem találkozunk, vagy tájékozódás céljából történő információkérés során nem fontos.

Így illik, Bemutatás. Megtekinthető az M5 youtube csatornáján.

A postásnak, a futárnak, az ételkiszállítónak stb. nem kell bemutatkoznunk.

Étteremben, ha olyan asztalhoz ülünk, ahol már mások ülnek, nem kell bemutatkozni. Azonban ha a későbbiekben beszélgetés alakul ki a társasággal, akkor már indokolt.

Ha összefutunk egy ismerősünkkel, és az ő társaságában ismeretlen személy is van, csak abban az esetben kell bemutatkoznunk, ha a beszélgetés hosszabb, és az illető is bekapcsolódik a társalgásba.

Bizonyos tömegközlekedési eszközökön - mint például vonat, repülőgép, hajó -, nem mutatkozunk be a közvetlen környezetünknek, kivéve, ha olyan társalgás alakult ki, amely tartósabb kapcsolat kezdete lehet.

Általános szabály, hogy semmiképp ne legyünk erőszakosak, ne akarjunk mindenáron bemutatkozni! Várjunk a helyzetből adódó lehetőségekre!

Az új munkatársat a munkahelyén a vezető köteles bemutatni a régieknek. Ha valaki éppen nincs jelen, annak az új kolléga a későbbiekben már maga is bemutatkozhat - hacsak nem előzi ezt meg egy régi kolléga.

Ha nagyobb társaságba ismeretlen személy érkezik, őt mutatjuk be a többieknek. Ezt együttesen is megtehetjük, nem kell külön-külön mindenkihez odavinni.

Azt a személyt, aki késve érkezik a társaságunkba, nem kell feltétlenül bemutatni - csak kivételes esetekben, például ha ő az előadó, vagy a várva várt vendég.

A bemutatott személy ne nyújtsa előre a kezét, hanem várja meg, amíg a másik fél kezdeményezi a kézfogást.

Ha egy hölgynek mutatnak be valakit, akkor ő ülve maradhat a kézfogás alatt is.

Ülő férfiak viszont álljanak fel a kézfogáshoz. Ettől eltérni csak nagyon idős férfi esetében lehet. Ha egy olyan megbeszélésen, közösségben ülünk, ahol a többiek jól ismerik egymást, minket pedig bemutatnak nekik, illik felállni, és könnyedén meghajolni.

Olyan esetben, amikor közvetlenül bemutatkozunk valakinek, a nevünket jól érthetően mondjuk meg. Ha nem értettük első hallásra a bemutatott vagy bemutatkozó nevét, inkább ismételtessük meg. Ez nem udvariatlanság. Ha valakit bemutatnak nekünk, illik annyit mondani, hogy "örvendek", vagy "nagyon örülök" stb. Ezt a bemutatott vagy bemutatkozó személy soha ne mondja.

A bemutatkozás utáni társalgást is a nő, az idősebb vagy a tekintélyesebb személy kezdi meg. Kínos csend esetén ettől eltérhetünk.

A tegeződés illemtanát a következő alkalomkor osztjuk meg Önökkel, mert sok információt gyűjtöttünk össze ezzel kapcsolatosan.

Írta: Korpás Szilvia 

Általános viselkedéskultúra

22 bemutatkozási illemszabály

Kapcsolódó hozzászólások