„Nyelvében él a nemzet, beszéljünk magyarul!"

Kazinczy Ferenc

1999-ben az ENSZ február 21-ét az anyanyelv nemzetközi napjává nyilvánította annak emlékére, hogy 1952-ben az akkor még Pakisztánhoz tartozó, bengáli nyelvet beszélő Bangladesben az urdut nyilvánították az egyetlen hivatalos nyelvvé. A bangladesi diákok február 21-én tüntetést szerveztek, de a rendőrség keményen lépett fel a tüntetőkkel szemben és közülük ötöt megölt. Az esemény emlékére és Banglades javaslatára nyilvánították az anyanyelv nemzetközi napjává február 21-ét.

Több mint 6000 nyelvet beszélünk a bolygón, amelyek mintegy felét - a beszélők számának folyamatos csökkenése és a globalizáció miatt - kihalás veszélye fenyegeti.  A veszélyeztetett nyelvek közül havonta két, őshonos lakosok által beszélt nyelv hal ki.

Az anyanyelvünket egyre több idegen hatás éri. Régen a germanizmusokat, újabban az angol hatást ítélik veszélyesnek. Főként a kereskedelemben, az informatikában és a reklámok világában gyakori az angol szavak átvétele. Egyre gyakoribb az is, hogy a fiatalok keverik a magyar és az angol nyelvet, valamint az okostelefonok térhódításával a magyar szavak is jelentősen átalakulnak. 

Európában egyedülálló intézményként működik Sátoraljaújhelyhez tartozó Széphalmon a Magyar Nyelv Múzeuma, ahol állandó kiállítás mutatja be anyanyelvünk múltját, jelenét és jövőjét korszerű hang- és látványelemek kíséretében. 

Ehhez az ünnephez kapcsolódóan készítettünk egy interaktív játékot, mely a magyar nyelv szépségére, múltjára, jelenére (és jövőjére) hívja fel a figyelmet.