2021. március 5-én délelőtt városunk főterén mutatták be azt a hatalmas közterületi installációt, amely a Lenin-szobor ledöntését és a rendszerváltás helyi eseményeit idézi fel. A több méter magas, úgynevezett „Hypercube" oszlopot a „30 éve szabadon – Amit lebontottunk…" projekt keretein belül állították fel. A rendszerváltás országos és helyi eseményeit bemutató fotók felnagyított, fekete-fehér verzióban láthatók rajta. A Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány pályázatában megvalósuló, és a 30 éve szabadon Emlékbizottság támogatásában létrejött program az ország több pontján állított emléket a rendszerváltásnak. A program utolsó állomásaként a tiszaújvárosiak is megismerhetik Lenin-szobruk történetét és az egykori eseményeket.
1970. április 22-e történelmi dátum volt Tiszaszederkény életében, amelyről így számolt be a Borsodi Vegyész, a megyei vegyipari üzemek dolgozóinak hetilapja: „Április 22-én nagy napra ébredt a város. Büszkeség töltötte el az embereket, hogy Tiszaszederkény a nagy forradalmár: Lenin nevét vette fel. Felemelő érzés volt a névadó díszünnepségen részt venni. És tudni azt, hogy fiatal szocialista városunk beírta nevét a történelembe." Lenin nevének felvétele megtiszteltetés volt városunknak, de egyúttal kötelezettségekkel is járt. Kovács Miklós a városi-üzemi pártbizottság első titkára a város kommunistái és munkásai nevében kijelentette a kormány jelen lévő képviselőinek: „Éppen úgy, mint eddig, fáradtságot nem kímélve, kemény munkával úgy dolgozunk, ahogy azt megköveteli tőlük Lenin nagysága." Az ünnepségen Vincze Bertalan, a Tiszai Vegyi Kombinát gépgyárának egyik munkása is szót kapott, aki a büszkeség hevétől fűtve felajánlotta a munkások társadalmi összefogását egy Lenin-emlékmű építésére. Az emlékműből végül „csak" egy fej lett, amelyet 1983. november 4-én avattak fel nagy ünnepség közepette. Külön üdvözölték a műemlék készítőit, Makrisz Agamemnont és Jánossy Györgyöt, kétszeres Ybl Miklós díjas építészt. Az ünnepi beszédet az a Grósz Károly tartotta, akit nem is olyan sokára tüntetők hada fog fogadni a művelődési ház bejáratánál.
Leninváros a szocialista rendszer egyik mintavárosává vált gyorsan fejlődő vegyiparával, városias arculatával, szorgalmas munkásaival. Még ma is sokan nosztalgiával tekintenek vissza a május 1-i felvonulásokra, az összetartó brigádmozgalmakra és az ifjúsági sportrendezvényekre. Az idillt még a 80-as évek gazdasági nehézségei sem tudták megtörni, hiszen a szocializmus vívmányaiból (lakás, munkahely) még ekkor is bőségesen jutott a lakosoknak. A rendszerváltás ostromló kihívásai azonban Leninváros bástyáját is bevették. Grósz Károly 1990. február 4-i látogatása botrányba fulladt. Rá egy hónappal az MDF helyi szervezete egy országos akcióhoz csatlakozva becsomagolta a Lenin fejet, és jelképesen „feladta" egy ismeretlen címzettnek ezzel a tartalommal: „A kommunizmus szelleme". Végül az emlékmű 1990 nyaráig állt a város főterén, amikor is a városi tanács határozott az eltávolításáról. Az első szabad választások után 1990. október 19-én a városi önkormányzat nevében Farkas Zoltán polgármester vette át a város kulcsát Hegedüs György leköszönő tanácselnöktől. A rendszerváltás számunkra 1991. február 1-én zárult le. Leszámolva a szocialista múlttal és a lenini névvel felvettük a Tiszaújváros nevet.
Írta: dr. Kákóczki Balázs