By HBVK - 2020. május 21. Csütörtök
Kategória: Gyermekkönyvtár blog

A szivárvány fia - Mesetarisznya

Minden népnek megvannak a magyarázatai a világban előforduló jelenségekre, kérdésekre. Ebben a moszeténe mesében például a szivárvány egy kisfiú, aki a patakban lakik. (Népmesekincstár, Így megyek az iskolába – Bajzáth Mária válogatása). Ismerjétek meg a történetét. 

A meséhez kapcsolódva szivárványos játékokat gyűjtöttünk össze erre a hétre, amelyek során alkothattok saját szivárványt és kísérletezhettek a színekkel.  

KAPCSOLÓDÓ TARTALMAK:

📌 Mesetarisznya

👪 Megyek vissza az enyéimhez a folyóba  

Anyagszükséglet:

  • átlátszó poharak, tálkák vagy műanyag dobozok
  • ételfesték vagy tojásfesték (alap színek: piros, sárga, kék)
  • papírtörlő
  • víz

👪 Ennek a kísérletnek a során két dolgot is megfigyelhetünk. Egyrészt, hogy hogyan jut át a víz egy papírcsíkon keresztül egy olyan edénybe, amely eddig üres volt, másrészt, hogy a színek hogyan keverednek egymással és milyen új színeket hoznak létre. Érdemes olyan helyre tenni, ahol nem lesz útban, mert nekünk például kellett egy nap, mire a csíkok is szivárványszínűvé váltak, úgyhogy mi kiraktuk az erkélyre és időnként ránéztünk, hogy hogy áll éppen a víz.

👪 Helyezzünk el egymás mellett páratlan számú átlátszó edényt és minden elsőbe töltsünk vizet, minden másodikat pedig hagyjunk üresen. A vízbe keverjük bele a festéket, mindegyikbe egy színt. Ha „rendes" szivárványt szeretnénk kapni, akkor hét pohárra lesz szükség, az elsőbe tegyünk piros vizet, a harmadikba sárgát, az ötödikbe kéket, a hetedikbe pedig újra pirosat.

👪 A papírtörlőből hajtsunk csíkokat, és helyezzük be ezeket a poharakba úgy, hogy az egyik pohárból átlógjon a másikba. Ezután már nincs más dolgunk, mint várni, hogy megteljenek az eddig üres poharak is, amelyekben a színek összekeveredve megfestik a csíkokat a szivárvány minden színére.

👪 +1 A szép színes vízzel még játszottunk egy kicsit másnap. Egy tálba egy kevés olajat öntöttünk és ebbe csepegtettünk a színes vízből. Lehet próbálgatni, hogy a különböző színű cseppek összeolvadásából milyen színek jönnek létre és lehet közben beszélgetni az olaj és a víz egymáshoz való viszonyáról is.

🌈 Felragyogott a szivárvány minden színében  

Anyagszükséglet:

  • színes papírok (piros, narancs, sárga, zöld, kék, lila, fehér)
  • egy vastagabb karton vagy rajzlap
  • olló, ragasztó 

🌈 A színes papírokból egyforma vastag csíkokat vágunk, minden színből egyet (de ha nagyon lelkes a gyerek, lehet kettőt is). Mindkét végét behajtjuk egy kicsit (ezt a részt ragasztózzuk), és úgy ragasztjuk fel a kartonra, hogy egy alagutat kapjunk.

🌈 Fehér vagy kék papírból felhőket vágunk ki, és a szivárvány tövéhez ragasztjuk. A felhőket vattapamacsokból is meg lehet csinálni, akkor az is térbeli lesz. 

🌦 Ahogy megeredtek a könnyei, zuhogni kezdett az eső is  

Anyagszükséglet:

  • vastagabb színes papírok (legalább rajzlap vastagságú, hogy legyen tartása, festeni is lehet, ha nincs színes)
  • cérna, tű
  • olló, ragasztó 

🌦 A papírokból vágjunk ki napot, felhőket, esőcseppeket. Mi mindent duplán csináltunk, mert nem volt túl vastag a papírunk, de lehet egy rétegű is. A szivárványt csíkonként külön készítettük el, hogy minden csík külön tudjon forogni, de ha kisebb gyerekekkel csináljuk, akkor érdemes ezt is egyben megrajzolni és fellógatni, mert csíkonként kicsit azért macerás.

🌦 A nap aljára ráragasztjuk a felhőket, ezekre fogjuk az esőcseppeket és a szivárványt fellógatni. A cérnát ragasszuk be a két réteg papír közé, vagy ha egy réteggel dolgozunk, akkor tűvel szúrjuk át és húzzuk át a cérnát. Miután a cérnára rögzítettük az esőcseppeket és a szivárvány csíkjait, szúrjunk a felhőkbe lyukakat és kössük rá a cérnákat.

Készítette: Pomichal Anna gyermekkönyvtáros

Kapcsolódó hozzászólások